fbpx
Ubezpieczenie OC pojazdu – co, jak i dlaczego?

Daniel Dobrzyński

6 sierpnia 2020

Masz pytanie? Zadzwoń:

576 707 909

Zakup samochodu (lub innego pojazdu) wiąże się z obowiązkowym wykupieniem ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Dlaczego jest ono obowiązkowe, kiedy muszę je zakupić? Czy nieużywany samochód może być bez ubezpieczenia?

Obowiązek posiadania polisy OC pojazdów mechanicznych.

Przed wprowadzeniem pojazdu na drogi, każdy właściciel pojazdu ma obowiązek zarejestrować pojazd i wykupić polisę OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej). Kładziemy nacisk na słowo zarejestrowany pojazd, bowiem niezależnie od tego, czy jest użytkowany, czy też nie, musi posiadać ubezpieczenie OC. Podstawą prawną tego obowiązku jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Każde ubezpieczenie OC pojazdu obowiązuje w naszym kraju, na terenie UE oraz w krajach, które podpisały porozumienie międzynarodowe. Przed wyjazdem za granicę własnym pojazdem warto zweryfikować, czy tam obowiązuje ubezpieczenie OC mojego pojazdu.

Jak to działa w praktyce?

Ubezpieczenie to zabezpiecza posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, czyli wszelkich kolizji i wypadków. Jak to wygląda w praktyce? Przeanalizujmy to na prostym przykładzie… Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem i dochodzi do stłuczki z Twojej winy. Samochód poszkodowanego zostaje uszkodzony (np. błotnik do wymiany). Firma ubezpieczeniowa sprawcy zdarzenia wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu na naprawę wspomnianego błotnika. Ubezpieczenie OC sprawia, że nie musisz poszkodowanemu z własnej kieszeni opłacić naprawę szkody, którą się wyrządziło.

W powyższym przykładzie omówiliśmy nieskomplikowane zdarzenie – czyli kolizję. Są jednak zdarzenia drogowe, w których dochodzi do utraty zdrowia, lub nawet życia. W tej sytuacji, nasz ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie również z tytułu utraty zdrowia lub życia. Kwoty odszkodowania z powodu utraty zdrowia lub życia są często bardzo, bardzo wysokie i mogą doprowadzić nawet do bankructwa. Dlatego też, wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, aby niniejsze składki, które opłacamy zabezpieczały nas, jak i innych użytkowników drogowych.

Co, jeśli nie posiadam ubezpieczenia?

Posiadanie zarejestrowanego samochodu bez ważnej polisy OC naraża właściciele przede wszystkim na konsekwencje finansowe. Za wykryty brak polisy OC przez policję lub przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który prowadzi systematyczne działania mające na celu zidentyfikowanie pojazdów bez aktualnej polisy, naraża właściciela na karę finansową powyżej 5000 złotych. W związku z tym, właściciel nawet nieużywanego pojazdu również może otrzymać wysoką karę finansową ze względu na brak polisy. W razie wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego i braku aktualnej polisy OC pojazdu mechanicznego, wszelkie szkody wyrządzone z własnej winy należy opłacić z własnej kieszeni. W przypadku nieskomplikowanych zdarzeń – jak delikatne stłuczki – mogą nie być to wysokie kwoty. Jeśli jednak dojdzie do szkody całkowitej, a co gorsza do utraty zdrowia lub życia, kwoty mogą sięgać setek tysięcy złotych, a nawet większe kwoty. Na takie ryzyko nikt nie może sobie pozwolić, włączając się do ruchu drogowego.

Czy polisy OC są drogie?

Wysokość składki OC pojazdów mechanicznych zależy od wielu czynników, a każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma inne priorytety przy tworzeniu oferty. Być może byłeś(aś) świadkiem rozmów swoich znajomych, którzy mówili o tym, jak wielkie różnice w wysokości składek występują między różnymi towarzystwami. Różnice te wynikają właśnie z priorytetów przy tworzeniu oferty.

Jak znaleźć dobre i tanie ubezpieczenie?

Aby nie przepłacać, warto skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej, która porówna dostępne ubezpieczenia OC na rynku. Taką agencją jest również Kancelaria Góralski & Kwapisz. W ofercie nasza kancelaria posiada ofertę z najbardziej liczących się towarzystw ubezpieczeniowych i pomagamy na każdym etapie załatwiania obowiązkowych składek, jak i tzw. Autocasco (AC) i Assistance, które może się przydać w razie potrzeby sholowania pojazdu do miejsca zamieszkania lub mechanika.

Jeśli polisa dobiega końca, zachęcamy do weryfikacji oferty na min. miesiąc przed zakończeniem / automatycznym przedłużeniem polisy. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie obniżają swoich stawek polisy (choć mogą to zrobić). Weryfikacja dostępnych ofert na rynku da pewność, że ma się najlepszą i możliwie najtańszą polisę OC swojego pojazdu.

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami w Kancelarii Góralski & Kwapisz.

Może Cię zainteresować…